Hi, Welcome back to my Youtube Channel with me, Stella Lee
Today I'll be doing the most requested video from you all,
That is "Japanese Supermarket" near my house. The location is very near
and it is my food supplies for years since I started living here, I can't eat at all if there's no supermarket
In my opinion, the foods at the supermarket are fresh and cheaper too,
so I'm really grateful that the distance is near from here.
Since there are many apartments that their distance of the Supermamarket are quite far from the apartment
So, It doesn't cause me much trouble on bringing the rice home.
So, I bring totebags with me, because I am going eco here,
I don't use plastics at all, I always bring eco totebag with me to the Supermarket
Let's go to the Supermarket
So here it is, at the Japanese Supermarket, they always put the basket on the trolley
So, it can be use for second trolley, but I'll go with one trolley first.
Usually, when you first come in, they'll show you what's on sale, today's sale is banana and melon
It's currently winter here, so strawberries are in season now
So, every seasons have different fruits, this time there's many strawberries
Currently, the fruits are sure sweeter and cheaper
How much are these strawberries? It's ¥600. Expensive..
Look here, Kare set
So, usually for Japanese who live alone and eat alone, It's too much if they buy this one for one person only
So, they provide like 1 pack all in one, onion, potato, carrot, and the portion is for 1-2 persons. So practical
However, I don't feel like making kare today, I am looking for radish. Where's the radish?
Okay, found the radish. This is Japan's radish, big and beautiful
Oh, seems like it has the upper one. So, it depends, the taste of radish are usually different
from both bottom end and top en of the radish, so they make it two kinds
What's more...?
Chicory
It's cutted already, so there's a half, one quarter, we need only a quarter
What's more... oh! pork, let's go to the pork area
Pork meat, if the pork meat has been labelled like this, although it is not a discount
Since tomorrow is the expired that, it means there's special promo, this one is having 40% off
If I'm not mistaken, it's 40% off
I LOVE DISCOUNT
I feel confused right now, these are two types, so many types here
But, for tonight, I would like to take this one, if not this one then I'll take this one
hmm... okay, let's take this one
Running out of kitchen paper, so we buy it
So, it's complete already
bought daikon, bought chicory, bought pork
Tonight we'll cook pork soup with radish, now we look for rice. oh, here it is
want to buy rice... where is rice
Oh, that's it
there are several types of rice here, here is 2kg one. They even count how much is 1kg
The rice is ¥490 for 1 kg, almost IDR 60.000
And this is the standart rate of rice in Japan
Then, for example we buy 5kg, oh this one is a bit expensive
this one 5kg, one kg is ¥416, so big
Anyway, if it has sign like these three, it means no need to wash the rice anymore
No need to wash the rice anymore, you can directly cook it in the rice cooker, save more time.
So, the rice that I always purchase is from Niigata Koshihikari
It's the top 3 most delicious rice in Japan, It's such a good brand
The brand is different, It means it's all from Niigata and the name of the brand is Koshihikari
Anyway, beside the rice section, these have the healthy rice section
For example, the types that 18 different kind of rice becomes all in one like this one
Healthy grain, like so healthy
So many kind of rices here, I always buy this one
Shirataki rice, the name is Masanaso Hikari
So, the rice is from Shirataki rice, it zero calories
The taste is similar with the usual rice, however, it can be as fluffier as the Japanese rice-
That will stick when you make onigiri of it
Shirataki rice can't stick, it's grain-ish. the way to cook it, is to mix with the usual rice that I bought just now
the ratio is 1:3, how is 1:3, what's important is 1 for this, 2 for that. so it's one- third.
this ratio is 1, that one is 2, and that it cut the calories as 33%
As for me, I usually divided it by half-half
So that the calories cut will be higher become 50%
So, I buy this, actually the price is quite expensive, it's written here ¥905 for half kilogram
So it's around IDR 120.000 for half kilogram, 1 kg is IDR 24.000
For the sake of healthy, for the sake of lost weight, let's just go with it, I'll buy this one
They even have cake areas
This is pancake section. It's morinaga pancake
So, this is to make the thick Japanese style pancake
I want buy it. However, I am currently on progress to losing weight
Look here, they even have Morinaga that is collaborating with Pikachu
This is so cute
There are also many Sashimi section in here, all are fresh and only can be eaten by today
Also got Tuna here, if it's getting late, It's discounted become 10%, and then increase until 20%
and if it's already super last minute, it will become 50%
These is the Tofus area. I am so happy for being here too
Because, in my opinion, if you want to eat healthy,
low calories food it is very easy, it is well-provided in Japanese Supermarket
These is Tofus area, the usual Tofu are at that section, Here is like instant food
But, Gratin Tofu, and the price is under ¥200
There's even an explanation that the calories is only 168
So, for girls who want to diet and cook
and confuse on how to cook Tofu
It has provided several kinds of Tofu here, this is Grata
and then, Korean Sundubu and many more
and it's very easy, only need to microwave it for around 3 minutes
and then, you can still add cheese on the top of it, the cheese is heated for 10 minutes
It's cheap, easy, near, and why am I still fat?
So, if you shop at Japanese supermarket, you must pay attention to the staffs, that is sticking stickers
Finally, I got the 50% off Salmon
Look, from ¥855 becomes ¥427
Half prices get three
So, one piece is around ¥140.
To get premium salmon, uuuu I am so happy
Next, in Japanese Supermarket, their instant foods is so charming in my opinion, omg
my heart feel happy just by seeing it, one of them is in these section
These is the section of packed instant foods, you can warm it by microwave
However, it does not have the food, so I only need to buy meats or fish and grill it myself
Only add the sauce with this one, and it's fool proof that the foods are definitely delicious
My most favorite one is this
the one that I buy so often is Maisaizu
It has several kinds and what's great is...
Look, this one pack only contains 100 calories and it's very easy, only need to microwave it
The price is very cheap too, only ¥108, so IDR 15.000
The one that I often eat is Butter Chicken because it's so delicious
As usual, you guys might know that in Japanese Supermarket, has so many Bento
Just like the fresh foods, Bento is also on sale if the Supermarket is going to close soon
Unfortunately, today it won't be closing soon, now it still 7-8 pm
Usually Bento is on sale on 10 pm
As you can see, at the front in the corner has a space to sell magazine
As for Japan magazine, usually I buy the magazine not for the magazine, but because the gifts are cute
This one, for example
Look, this one we can get a bag. The price of Japan magazine is ¥700-¥1000
It's around IDR 100.000-150.000. Usually we'll know, what gift inside
It can be cosmetic, bag or pouch
So, If you are in Japanese Supermarket, or 7 Eleven, or convenient store
They sell many magazines, make sure to check it out. The gifts are all adoreable
Look who's here
It's Arashi
omg my Arashi
omg omg omg omg omg
It's Yamada
It's Yamada
I bought lemon just now
We're soulmate
Stella Lee goes fangirling
Yes, Yamada is my favorite idol in Japan
Yamada Ryosuke from Hey! Say! Jump! omg I got teary
Okay guys, today's grocery shopping is done, today we do not shop that much, since I just shop days ago
What I buy are meats, vegetables for tonight and then I also buy rice
and coincidentally Salmon id on sale, so that's for my breakfast tomorrow
And then I also buy this towel kitchen paper because we are running of it
We are going to pay now
What you guys see just now, the payment is now automatic. So you only clicked the payment on the LCD
Then it will have payment options by cash or by card. I always use cash
And now, this is self-service. We need to put the stuffs inside by ourselves
Anyway guys, finally we've finished today's grocery shopping
Thank you so much for watching and following through this video
I hope this video can give all of you a closer look regarding my Japan daily life here
regarding my life of grocery shopping in Supermarket
Hope everyone's happy and I am truly sorry I can't record all of it
Because It was crowded back then, many people too. So I feel uncomfortable to shoot too much
Next time, if you all like these kinds of supermarket shopping
Don't forget to leave comment below, and let me know what kind of information that I could share with you
Don't forget to click subscribe, since I'll be uploading new video regarding Japan every week
Because subscribe is free, so don't forget to click subscribe
See you on my next video bye byeeee